F-gaaside kasutusest Eestis

Olulised piirangud F-gaaside kasutuses

 

Järjest süvenevad keskkonnaprobleemid on tõstnud esile vajaduse vähendada fluoritud kasvuhoonegaaside (F-gaasid) kasutust.

Peamiselt külmamajanduses kasutatavatel gaasidel on  kliimasoojenemist suurendav mõju. Euroopa Liidu regulatsioonid ning Eesti seadusandlus on suunatud F-gaaside kasutuse piiramisele ning asendamisele keskkonnasõbralikemate alternatiividega.

F-gaaside kasutuse vähendamise strateegia on osa laiemast keskkonnapoliitikast. Euroopa Liidus kehtib F-gaaside kasutuse vähendamise graafik, millega väheneb turule lastud F-gaaside kogus perioodil 2015-2030 79%. See nõuab jahutusseadmete tootjatelt olulisi muudatusi.

Turustus- ja paigalduskeelud

Alates 2020. aastast on keelatud kasutada kõrge GWP-ga (globaalse soojendamise potentsiaaliga) külmaaineid uutes paiksetes jahutusseadmetes. Külmaained R-404A ja R-507A, mille GWP ületab 2500, on keelatud. Samuti on alates 2022. aastast kehtestatud piirangud kaubanduslikult kasutatavate külmikute ja sügavkülmikute külmaainetele, kui nende GWP on 150 või rohkem.

Lekke piiramine ja lekkekontroll

Seaduse järgi peavad F-gaase sisaldavate seadmete käitajad võtma tarvitusele kõik ettevaatusabinõud lekete vältimiseks. On kehtestatud nõuded regulaarseks lekkekontrolliks sõltuvalt seadmes sisalduva külmaaine kogusest.

FOKA register

Kõik seadmed, mis sisaldavad 5 või enam CO2 ekvivalenttonni F-gaase, tuleb registreerida riiklikus FOKA registris. Seadme elektrooniline hoolderaamat aitab jälgida ja hallata F-gaase sisaldavate seadmete kasutust, hooldust ja jäätmete käitlemist.

Tähtis on, et kõik osapooled, alates tootjatest kuni lõppkasutajateni, oleksid teadlikud kehtivatest nõuetest ja teeksid koostööd säästvama tuleviku nimel.

Glass thermometer with red hot maximum temperature on round planet Earth representing global warming problem against light background in studio. 3d rendering. Map provided by NASA: https://visibleearth.nasa.gov/images/73909/december-blue-marble-next-generation-w-topography-and-bathymetry. Illustration made with Blender 3D

TASUTA KONSULTATSIOON:
KÜSI NÕU VÕI ESITA TELLIMUS