Mis on umbukse eelised?
Külmikuid on saadava nii klaas- kui umbuksega. Valiku tegemisel on eelkõige määravaks kasutuskoht. Umbuksed ei lase valgust läbi ning seetõttu on sellised külmikud esmaseks valikuks toiduainete pikaajaliseks säilitamiseks. Takistatud on UV-kiirguse juurdepääs, temperatuur on paremini kontrollitav ning seade on energiatõhusam. Umbuks aitab külmiku sisu ka soovimatute pilkude eest kaitsta. Mõned umbuksega külmikute mudelid on integreeritavad.
Mis on impulss-sügavkülmik?
Impulss-sügavkülmik on mõeldud kiireks ja efektiivseks toodete jahutamiseks ja külmutamiseks. Enamasti kasutatakse neid jaemüügis, kassade juures kergesti sulavate toiduainete, näiteks jäätise impulssostmise soodustamiseks.
Mis on GWP?
GWP ehk globaalse soojenemise potentsiaal on mõõdik, mis väljendab konkreetse kasvuhoonegaasi soojuspüüdmise võimet atmosfääris võrreldes süsinikdioksiidiga (CO2) 100 aasta vältel. See tähendab, et GWP annab võimaluse võrrelda, kui palju iga gaas soodustab globaalset soojenemist võrreldes CO2-ga, mis on standardiks seatud GWP väärtusega 1.
Kõrge GWP-ga hüdrofluorosüsivesinikud (HFC) on võimsad kasvuhoonegaasid, mida kasutatakse laialdaselt jahutusseadmetes ja aerosoolides. Nende asendamine madalama GWP-ga alternatiividega, nagu hüdrofluoroolefiinid (HFO) või looduslike külmaainetega, võib oluliselt vähendada nende keskkonnamõju.
Paljudes riikides ja piirkondades on kehtestatud regulatsioonid, et piirata kõrge GWP-ga gaaside kasutamist. Vt lisa: https://klab.ee/f-gaasid/alternatiivid/
Mis on GN2/1 standard?
GN2/1 on lühend Gastronorm 2/1-st, mis on rahvusvaheline standard, mida kasutatakse toitlustussektoris köögiseadmete ja -tarvikute, näiteks riiulite ja toidunõude mõõtmete standardiseerimiseks. Gastronorm-süsteem määratleb erinevad suurused, mis omavahel ühilduvad ja sobivad seega hästi erinevate toitlustusettevõtete köögiseadmetega.
GN2/1 mõõtmed on 650 mm x 530 mm. See standard võimaldab köögipersonalil hõlpsasti säilitada, transportida ja serveerida toitu, kasutades standardiseeritud mõõtudes nõusid ja riiuleid. See muudab ka köögiseadmete, näiteks külmikute valiku lihtsamaks, kuna GN-mõõdustikuga seadmed sobivad üksteisega hästi kokku.
Kuidas otsustada, kas osta ühe- või kahesüsteemne veinikülmik?
Otsustamisel tasub läbi mõelda, kas korraga on soov hoiustada ühte või mitut veinisorti. Ühesüsteemsel külmikul reguleeritakse temperatuur ühele veiniliigile sobivaks. Kahesüsteemse külmiku temperatuur sobib korraga nii valgele kui ka punasele veinile. Alumised riiulid, kus temperatuur on madalam, on valge veini ja kõrgema temperatuuriga ülemised riiulid punase veini jaoks. Luksushotellides või vinoteekides võib leida ka kolmesüsteemseid külmikuid valge, roosa ja punase veini jaoks.
Mida veini säilitamisel tähele panna?
Veinikülmiku riiulid on enamasti puidust, kuid leidub ka plastriiulitega versioone. Riiulid on väljatõmmatavad. Pudelid peavad olema külili, et kork oleks veiniga kaetud, vastasel juhul see kuivab ja võib muutuda rabedaks. Veinikülmiku mõte on eksponeerida veine nii, et valik oleks näha. Sestap on veinikülmiku uks tavaliselt klaasist ja kapp seest valgustatud. Veini säilimise seisukohast on oluline, et ukseklaas ei laseks ultraviolettkiirgust läbi, s.t oleks toonitud. Päikesekiirgus on temperatuuri kõrval teine oluline tegur, mis mõjutab veini säilimist.
Mille jaoks on mõeldud ultrasügavkülmik?
Ultrasügavkülmikut kasutatakse materjalide, näidiste või kemikaalide säilitamiseks väga madalatel temperatuuridel, kuni –150 °C. Need leiavad laialdaselt kasutust teadus- ja meditsiinilaborites, kus on vaja hoida bioloogilisi- või vereproove jne. Ultrasügavkülmikud on olulised ka vaktsiinide, ravimite ja teiste temperatuuritundlike materjalide nõuetekohaseks säilitamiseks, et tagada nende efektiivsus ja ohutus. Külmikutel on reeglina sisseehitatud elektroonilise alarmiga termostaadid, mis hoiatavad temperatuuri tõusu või seadme rikke eest.