Rakendusid uued turustus- ja paigalduskeelud autonoomsetele seadmetele
Globaalse soojenemise ja kasvuhoonegaaside heitkogustega võitlemiseks on kehtestatud ridamisi määruseid, et vähendada kõrge GWP-ga külmaainete kasutamist külmikutes ja kliimaseadmetes. Eesmärk on suunata kasutama madalama GWP-ga külmaaineid, mis on vähem kahjulikud keskkonnale ning soodustada ohutumate ja energiatõhusamate tehnoloogiate kasutuselevõttu. Alternatiivseteks külmaaineteks, mille GWP alla 150, on looduslikud külmaaineid nagu ammoniaak (R717), isobutaan (R600a) ja propaan (R290).
1. jaanuarist 2020.a. on keelatud ärilisel eesmärgil kasutamiseks mõeldud külmikud ja sügavkülmikud (hermeetiliselt suletud seadmed), mis sisaldavad külmaineid GWP-ga 2 500 või enam.
1. jaanuarist 2022.a on keelatud ärilisel eesmärgil kasutamiseks mõeldud külmikud ja sügavkülmikud (hermeetiliselt suletud seadmed), mis sisaldavad külmaaineid GWP-ga 150 või enam.
…………………
Oluline teada! Rakendusid uued keskkülmaseadmete turustus-ja paigalduskeelud
Seoses uute keskkülmaseadmete turustus- ja paigalduskeeldudega on kehtestatud olulised piirangud äriliseks kasutamiseks mõeldud külmaseadmetele. See on osa jõupingutustest vähendada fluoritud kasvuhoonegaaside kasutamist ja soodustada üleminekut keskkonnasõbralikematele külmaainetele.
Alates 2022.a on keelatud ärilisel eesmärgil kasutamiseks mõeldud kahe või enama kompressoriga külmutusagregaadid (nt teenindusletid, külmriiulid, külmlaod), mille nimivõimsus on 40 kW või enam ja mis sisaldavad fluoritud kasvuhoonegaase, mille GWP on 150 või enam. Kaskaadsüsteemi primaarses külmasüsteemis võib endiselt kasutada F-gaase, kuid nende GWP peab jääma alla 1 500.
Asendused ja alternatiivid
Kahe ja enama kompressoriga suurtes külmaseadmetes kasutatakse alternatiivina näiteks CO2.
Kaskaadsüsteemi primaarses külmakontuuris kasutatakse alternatiivina näiteks HFC-134a (GWP 1430, seega alla 1500).
Alates 2020. aastast on kehtestatud piirangud, mis puudutavad 40 CO2 ekvivalenttonni või enam sisaldavate külmaseadmete hoolduses kasutatavaid külmaaineid. Neid aineid, nagu R-404A ja teisi üle 2500 GWP-ga külmaaineid, tohib lisada ainult ringlusse võetud või taasväärtustatud kujul. EL määrus 517/2014 art 13 lg 3 lubab ringlusse võetud gaase kasutada üksnes ettevõtjal, kes on need hooldus- või teenindustööde käigus kokku kogunud, või ettevõtja seadmetes, kelle jaoks gaasid hooldus- või teenindustööde käigus kokku koguti.
Selle sammuga lähevad Eestis enimlevinud freoonid nagu R404a nii impordi- kui kasutuspiirangute alla.
Lisainfo Eesti Keskkonnauuringute Keskus OÜ lehelt https://klab.ee/f-gaasid/juhendid/jahutus-ja-kliimaseadmete-ning-soojuspumpade-kaitlejale/oluline-teada-paiksed-jahutusseadmed/
………………………….
Mida peab teadma külmainete lisamisest uutesse süsteemidesse
Alates 1. jaanuarist 2020.a rakendus üldkeeld seadme hooldamisel tehasepuhtusega aine lisamisel > 2500 GWP F-gaasidele. Keelatud on >2 500 ulatuva GWP tehasepuhtuses külmaainete (nt R-404A) lisamine selliste jahutusseadmete teenindus- ja hooldustööde tegemiseks, mille külmaaine kogus on 40 või enam CO2 -ekvivalenttonni.
40 ja enam CO2 ekvivalenttonni:
- R 404A 10,2 kg
- R-507A 10,04 kg
- R-422D 14,65 kg
Tehasepuhtuses kõrge GWP aine lisamise keeld ei kehti seadmetele, mille eesmärk on jahutada tooteid temperatuurini alla – 50 °C
Vt CO2 ekvivalendikalkulaator: http://www.klab.ee/f-gaasid/kalkulaator/
Puhastatud GWP > 2 500 aine lisamine olemasolevatesse seadmetesse on lubatud aastani 2030.
10-aastane üleminekuperiood on kuni 1. jaanuarini 2030 ringlusse võetud (põhipuhastuse läbinud, nt mehaaniliste osade eraldamine) ja taasväärtustatud (tehasepuhtuseni taastatud) F-gaasidele, mille GWP > 2 500.
Puhastamist saab teha Eesti külmaainete käitluskeskuses. Seadmetest välja võetud ja puhastud GWP >2500 F- gaasi võib panna:
• sama omaniku seadmetesse
• sama hooldefirma poolt hooldatavatesse teise omaniku seadmetesse.
…………………………….
Mida ütleb seadus lekke piiramise ja lekkekontrolli kohta?
Seadus nõuab fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavate seadmete käitajatelt rangeid meetmeid lekete vältimiseks ja kontrollimiseks. Need on loodud selleks, et minimeerida F-gaaside põhjustatud keskkonnamõju.
• F-gaase sisaldavate seadmete käitajad peavad võtma tarvitusele kõik ettevaatusabinõud lekete vältimiseks.
• Käitaja tagab 5 või enam CO2 ekvivalenttonni fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavate seadmete lekkekontrolli.
• Eestis on arvutamise hõlbustamiseks loodud CO2 ekvivalendi kalkulaator: http://www.klab.ee/f-gaasid/kalkulaator/.
• F-gaaside lekke tuvastamise korral tagab käitaja, et seadmed parandatakse viivitamata ja pärast parandamist viiakse ühe kuu jooksul läbi järelkontroll, et teha kindlaks, kas parandustööd on olnud tõhusad.
Lekkekontrolli sagedus:
Lekkekontrollide läbiviimise sagedus sõltub seadmes sisalduva aine kogusest CO2 ekvivalenttonnides:
• 5 või enam ja kuni 50 CO2 ekvivalenttonni – vähemalt iga 12 kuu järel, automaatse lekketuvastusseadmega iga 24 kuu järel
• 50 või enam ja kuni 500 CO2 ekvivalenttonni– vähemalt iga 6 kuu järel, automaatse lekketuvastusseadmega iga 12 kuu järel
• 500 või enam CO2 ekvivalenttonni– kohustuslik automaatne lekketuvastusseadmega, iga 6 kuu järel
Automaatne lekketuvastuse süsteem:
• 500 või enam CO2 ekvivalenttonni F-gaasi sisaldavale seadmele peab olema paigaldatud automaatne lekketuvastamise seade.
• Automaatne lekketuvastamise süsteem on taadeldud mehaaniline, elektriline või elektrooniline seade F-gaaside lekke tuvastamiseks, mis alarmeerib käitajat igasugusest lekkest.
• Kui nõuetekohaselt toimiv asjakohane lekketuvastamise seade on kasutusele võetud, võib süsteemide/seadmete nõutavate kontrollide sagedust poole võrra vähendada.
……………………
FOKA register
FOKA on fluoritud kasvuhoonegaase ja osoonikihti kahandavaid aineid sisaldavate toodete, seadmete, süsteemide ja mahutite ning käitlemistoimingute register. FOKA registrit reguleerib keskkonnaministri 27.12.2016 a määrus nr 83.
Riiklikus FOKA registris tuleb registreerida:
a) kõik 5 ja enam CO2 ekvivalenttonni F-gaase sisaldavad paiksed jahutus-, kliimaseadmed ja soojuspumbad
b) nende käitlemistoimingud: hooldus, remont, lekkekontroll, aine eemaldamine jne
• Erandina ei kanta registrisse hermeetiliselt suletud seadmeid, mis sisaldavad vähem kui 10 CO2 ekvivalenttonni F-gaasi, tingimusel, et sellistel seadmetel on peal tehase märgistus „hermeetiliselt suletud“.
• Seadmena käsitletakse üht külmakontuuri.
• Seadmed tuleb FOKA registris registreerida kahe nädala jooksul nende paigaldamisest.
• Vastutab omanik.